Darmowa dostawajuż od0,00 zł
Bezpieczne zakupyz aropos1
Promocja na krzesła biurowejuż od 600zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge
2017-09-06

Jak dobrać krzesła do stylu skandynawskiego?

Modny od jakiegoś czasu styl skandynawski zdążył już zebrać pokaźną rzeszę miłośników i to zarówno spośród projektantów wnętrz, jak i osób amatorsko zajmujących się aranżowaniem pomieszczeń. U podstaw tego stylu leży założenie o połączeniu ze sobą kilku elementów: prostoty, lekkości, estetyki i funkcjonalności. Cechy te doskonale wpisują się w stylistykę nowoczesną, w tym w aranżacyjny minimalizm. Wnętrza urządzone w duchu skandynawskim zatem muszą spełniać te parę wymienionych wcześniej warunków. Zasada ta nie omija również i krzeseł, dlatego dobierając je do pomieszczeń zaaranżowanych zgodnie z trendami rodem z Dalekiej Północy, musimy zwrócić uwagę, na ile dane meble wpisują się w te kanony.


Na styku klasyki i nowoczesności

Styl skandynawski, choć nowoczesny, uwielbia drewno, uznawane za materiał klasyczny i zarazem ponadczasowy, lecz lubi zestawiać je z bardziej współczesnymi elementami, które cechuje wysoka użyteczność. I tak krzesła w stylu skandynawskim mogą posiadać drewnianą podstawę, natomiast siedzisko będzie w nich wykonane już z innego materiału, np. ekologicznej skóry, polipropylenu czy tapicerowane tkaniną szenilową.

Konstrukcja krzeseł powinna nie tylko zapewniać funkcjonalność, ale także kojarzyć się z lekkością, stąd wśród tych produktów często spotyka się designerskie egzemplarze. Dobrym na to przykładem są krzesła z serii Kriss:

Krzesła kris skandynawskie


Łączą one w sobie interesujący design z funkcjonalnością. Nogi krzeseł są wykonane z wysokiej jakości drewna bukowego i zapewniają stabilność, natomiast siedzisko, w zależności od modelu, może być obite tkaniną tapicerską lub zrobione z tworzywa.

Co ciekawe, ze stylem skandynawskim będą harmonizować również krzesła w całości wykonane z drewna, ale wyróżniające się formą. Mogą to być takie elementy jak oparcia typu krzyżak lub ażurowe. Choć ten typ aranżacji wnętrz uwielbia biel, nie musimy sztywno trzymać się tej barwy przy doborze mebli, ponieważ równie dobrze pasować będą krzesła w odcieniu surowego drewna czy w odważniejszych kolorach.

Wnętrza w stylu skandynawskim powinny być przestronne, dlatego nie ma w nich miejsca na obszerne, przytłaczające swoją wielkością lub formą meble. Pasować będą tutaj krzesła o lekkiej i prostej formie, bez zbędnych elementów ozdobnych, pozwalające cieszyć się ich wygodą i oryginalnym kształtem.
Styl wywodzący się ze Szwecji jest na tyle uniwersalny, że pasuje nie tylko do salonu i sypialni, ale również gabinetu czy pomieszczeń biurowych. Przy wyborze krzeseł więc, powinnyśmy również uwzględnić przeznaczenie danego pomieszczenia.
pixel