Darmowa dostawajuż od0,00 zł
Bezpieczne zakupyz aropos1
Promocja na krzesła biurowejuż od 600zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge
2017-05-29

Jak dobrać fotele obrotowe do stylu pracy?

Wielogodzinna praca przed komputerem wiąże się z przykrymi konsekwencjami zdrowotnymi. Do nich należą: dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa, pleców, karku i barków, a nawet kolan, jak również bóle głowy czy kłopoty z koncentracją. Aby im zapobiec lub zmniejszyć prawdopodobieństwo ich wystąpienia, niezbędny jest wybór odpowiedniego fotela lub krzesła biurowego.


Fotel a czas spędzony przed komputerem

W pracy biurowej najlepiej sprawdzą się fotele obrotowe, które mają wbudowaną pneumatyczną regulację wysokości oraz wyprofilowane oparcie, a także podłokietniki, które zwiększają komfort siedzenia.
Przed dobraniem właściwego siedziska niezwykle istotne jest określenie, jak dużo czasu zajmuje nam praca biurowa, a konkretnie ile czasu spędzamy dziennie siedząc przed monitorem komputera.

Czas pracy - maksymalnie 2h

Dla osób spędzających przed komputerem ok. 1-2 godziny dziennie wystarczy krzesło biurowe w podstawowej wersji, a więc posiadające: obrotową podstawę, regulację wysokości siedziska oraz możliwość stabilizacji części lędźwiowej kręgosłupa. Tego typu fotele nie nadają się do pracy powyżej 2 godzin dziennie przed monitorem, ponieważ powodują skrzywienie boczne kręgosłupa, bóle pleców, mogą też przyczyniać się do wypadnięcia dysku.


Czas pracy do 4h

W przypadku dłuższej, bo wynoszącej do 4 godzin pracy w ciągu dnia, powinniśmy wybrać ergonomiczne krzesła lub fotele obrotowe, czyli takie wyposażone w dodatkowe funkcje. Chodzi tutaj o: możliwość odchylania oparcia, regulację głębokości siedziska i opcję regulowania siły oporu oparcia krzesła.


fotel obrotowy do biura


Czas pracy do 6h

Jeżeli przed monitorem komputera spędzamy do 6 godzin dziennie, wówczas aby nasze krzesło zapewniało nam komfortowe i zdrowe siedzenie, musi pozwalać nam na swobodne kołysanie się, być wyposażone w opcję synchronicznego ruchu siedziska i oparcia, możliwość regulacji siły oporu oparcia. regulowaną wysokość, umożliwiać nam zablokowanie oparcia i siedziska w konkretnej pozycji, a przy tym chronić przed uderzeniami w plecy po zwolnieniu blokady.


Czas pracy do 8h

W tym wypadku nasz fotel obrotowy musi być regulowany i zapewniać nam maksymalną wygodę. Zagwarantują ją takie elementy jak: wysokie oparcie (musi sięgać ponad łopatki), wyprofilowanie w okolicy lędźwiowej kręgosłupa oraz podłokietniki. Do tego wygodne siedzisko - wykonane np. z pianki. Krzesło powinno oczywiście być oparte na stabilnej, pięcioramiennej podstawie z kółkami jednymi z tworzyw dopasowanych do rodzaju podłoża (podłóg twardych lub miękkich) - aby nie rysować parkietu lub móc swobodnie przemieszczać się po dywanie.


Czarny fotel obrotowy


Czas pracy powyżej 8h

W przypadku pracy przy biurku przekraczającej 8 godzin dziennie, szczególnie ważna jest ergonomia siedzenia, dlatego wybór krzesła lub fotela obrotowego powinien być uzależniony od modelu, zapewniającego prawidłową pozycję dla kręgosłupa. Wyprofilowana część lędźwiowa, wysokie oparcie, w niektórych przypadkach sprawdzi się też zagłówek, regulacja głębokości siedziska, podłokietniki z regulacją wysokości, opcja synchronicznego odchylania się oparcia z siedziskiem, blokowanie siedziska w kilku pozycjach - to cechy niezbędne odpowiedniego krzesła lub fotela.

Dla tych, którzy spędzają przed komputerem wiele godzin - nie tylko pracowników, ale też graczy komputerowych - polecane są fotele sportowe, które zapewniają maksymalny komfort siedzenia. Natomiast osobom cierpiącym już na dolegliwości ze strony kręgosłupa oraz kobietom w zaawansowanej ciąży rekomenduje się fotele z atestami medycznymi.


fotel obrotowy racer


Fotel biurowy a rodzaj pracy

W zależności od rodzaju wykonywanej pracy, pewne elementy czy cechy foteli będą ważniejsze od innych. Jeśli nasze stanowisko wymaga przeprowadzania długich rozmów telefonicznych, zwróćmy uwagę na to, aby nasz fotel bądź krzesło posiadały zagłówek i odchylane oparcie. W przypadku pracy na różnych poziomach, np. na recepcji, dobrym rozwiązaniem będą krzesła lub fotele wyposażone w zagłówek i podłokietniki.

Pamiętajmy, że wybór odpowiedniego krzesła lub fotela biurowego to połowa sukcesu. Aby wyeliminować ryzyko pojawienia się lub pogłębiania wad postawy i dolegliwości związanych z wielogodzinnym siedzeniem przed monitorem komputera, zadbajmy o przerwy. Po godzinie pracy wstańmy od biurka na przynajmniej pięć minut, rozruszajmy mięśnie, a nawet róbmy drobne ćwiczenia.

Szeroki wybór foteli obrotowych znajdą Państwo pod adresem https://aropos1.pl/pol_m_Fotele-obrotowe-141.html
pixel